Interupce nebo miniinterupce?


Dříve se přerušení těhotenství dělilo na:

a) miniinterupce
- prováděná do 8. týdne těhotenství
- často byla levnější
- bralo se, že je prováděna odsátím plodového vejce

b) klasické přerušení těhotenství
- 8-12 týdne gravidity
- prováděna kyretáží (= výškrabem kovovou kyretou).
- většinou nutná širší dilatace hrdla děložního

Z dnešního pohledu toto dělení není již úplně přesné, většina seriozních center se snaží výkony dělat vakuum odsátím (což je maximálně šetrné) i ve vyšším stupni těhotenství (8-12 t.g.). Je pravda, že čím je těhotenství větší, je nutno více dilatovat (rozšířit) děložní kanál a i výkon samotný má mírně vyšší rizika (např. větší krevní ztráta)


Jak se zákrok provádí?


V celkovém velmi šetrném uspání (do žíly - bez intubace) se po desinfekci zachytí děložní čípek a provede se rozšíření kanálku děložního hrdla (dilatace) kovovými tyčinkami, které se nazývají dilatátory.

Dilatace se provádí podle stáří těhotenství (čím větší gravidita tím větší dilatace). Plodové vejce se z dutiny děložní odsaje podtlakovou savkou (vakuumaspirace, vakuuumkyretáž, vakuumexhausce). Po odsátí plodového vejce se někdy (zvláště po 8-9 týdnu gravidity) provádí tzv. revize dutiny děložní kyretou, při které se odstraní možné zbytky plodových obalů.


Je potřeba hospitalizace v nemocnici?


Interupce se dnes již většinou provádí ambulantně jako jednodenní operativa. Pobyt se ale velmi liší, dle zařízení, ve kterém zařízení je prováděn.

Obecně ve státní nemocnici probíhá asi takto - v 7-8 hodin ráno nastoupíte na příjem. Pak budete odeslána na oddělení, kde budete čekat na pokoji než na Vás přijde ,,řada". Menší zákroky jsou často až po obědě. Na operačním sále narkóza trvá asi 5-15 minut. Pak Vás odvezou zpět na pokoj, kde se čeká se na propouštěcí zprávu. Domů odcházíte kolem 15-18 hodiny. Většina těchto zákroků v nemocnici je prováděna nejmladšími lékaři.

Na soukromých klinikách Vás většinou objednají na přesný čas (tj třeba na 11 hod), nachystání trvá pár minut a za 2 hodiny jste propuštěna (je potřeba mít odvoz).

Většinou ze zkušeností pacientek je daleko příjemnější menší pracoviště než "fabrika" v nemocnici, kde není tak individuální přístup. Také ceny jsou většinou mírně vyšší.


Provádí se interrupce v narkoze?


Ano, provádí se ve velmi šetrné žilní anestezii ("oblbovák"), která trvá jen po dobu výkonu - t.j. pár minut. Dilatace hrdla je velmi bolestivá a bez přispání by zákrok nebyl proveditelný pro velkou bolestivost. Proto ani pouze lokální znecitlivění by nebylo vhodné a v žádném zařízení se neprovádí.


Možné komplikace:


a) Peroperační komplikace:
Perforace dělohy: Jako každý chirurgický výkon, má i UPT či revize riziko poranění dělohy (proděravění) během výkonu. Dojde-li k tomu, situace se hned řeší v jedné narkóze, obvykle laparoskopií. Následky z hlediska plodnosti většinou nebývají.
Krevní ztráta: Klinicky významná se obvykle jeví ztráta větší než 500 ml. U miniinterrupce se většinou s touto komplikací nesetkáváme.

b) Pozdější komplikace:
Zánět dělohy: Příznakem je bolest v podbřišku, silnější krvácení než to, které bylo doposud a zvýšená teplota. Rozšíří-li se zánět k vaječníkům, přidá se vysoká horečka a křečovité bolesti. Jestliže se u ženy tyto komplikace vyskytnou, musí ihned ke gynekologovi. Nasadí se kombinovaná antibiotická terapie, často i v nemocniční péči aplikovaná do žíly.

Dalším, i když poměrně malým, rizikem je již zmíněná nedostatečnost děložního hrdla, která hrozí více u UPT, protože zde se hrdlo roztahuje “uměle". Ta by pak mohla způsobovat opakované potrácení plodů nebo předčasný porod.



Průběh po zákroku:


Těsně po zákroku můžou být spíše mírnější bolesti v podbříšku a mírné špinění (klidně i týden). Bolesti se dají většinou zvládnout běžnými analgetiky (Ibuprofen) a klidovým režimem.

Menstruace se po potratu objevuje individuálně. Celé šestinedělí může žena krvácet či špinit. Menstruace se objevuje nejdříve za dva týdny, ale nejpozději po skončení šestinedělí. To by také žena měla absolvovat prohlídku u svého gynekologa, zda je vše v pořádku. Pokud se dosud menstruace neobjevila, je vhodné provést ultrazvuk a prohlédnout dělohu.




comments powered by Disqus



Co Vás nejvíce zajímá?




Chci na miniinterupci, jak mám postupovat?

Mám po výkonu potíže.

Jak si dobře vybrat zařízení, kde mi výkon provedou?

Jak dlouho budu po provedení zákroku v nemocnici?

Může být miniinterrupce zdarma?

Jak dlouho je normální krvácení po potratu?


Všechny časté dotazy naleznete zde »