Co Vás nejvíce zajímá?
Vybíráme zde z častých dotazů pacientek, které nám chodí na email a které je často zajímají.
Jsem těhotná a chci na přerušení, jak mám postupovat?
Je potřeba se nejprve sama rozhodnout, zda přerušení je ten správný postup. Dále je potřeba zajít za svým gynekologem nebo přímo do zařízení, kde se zákroky provádějí a sepsat tzv. žádost o provedení interupce.
Gynekolog provede základní vstupní prohlídku a zeptá se se několik důležitých věcí: datum poslední menstruace, výtoky z pochvy a také, jestli jste během posledního půl roku podobný zákrok nepodstoupila. Musíte splnit podmínky striktně dle zákona a pokud byste nevyhovovala legistativě, bude zákrok zamítnut.
Proč je nutné ultrazvukové vyšetření?
Je nezbytně nutné zkontrolovat, zde je plod v děloze a nejedná se o mimoděložní graviditu a také přesně změřit velikost těhotenství - zákon povoluje ukončení na přání maximálně do 12 týdne.
Jak si dobře vybrat zařízení, kde mi výkon provedou?
Protože nešetrně provedený zákrok může ovlivnit schopnost otěhotnět, je velmi důležité dobře si vybrat zařízení a operatéra, který tento zákrok provede. Operatér by měl mít aktivní erudici (=výkony sám provádí a má jich ročně provedeny desítky až stovky). Tím se zaručí, že je zákrok co nejšetrnější. Také se ptejte, jak dlouho budete muset zůstat v zařízení - moderní metody a dobrá organizace dnes běžně umožňují celkový pobyt minimalizovat na 2-3 hodiny). Je potřeba být velmi obezřetní zvláště v zařízeních, kde tyto typy výkonů provádí nejmladší lékaři a absolventi (typicky nemocnice).
Proč se aplikuje injekce anti-D?
Jestliže žena, která potratila, je Rh negativní, musí dostat protilátky anti-D, aby v dalším těhotenství nenastaly žádné komplikace u miminka (tzv.imunizace). Tato injekce se aplikuje i po porodu, ale tam jde zjistit, zda je miminko Rh pozitivní a je třeba injekci píchnout, nebo je také jako maminka Rh negativní a tím pádem není injekce nutná. Po jakémkoliv typu potratu krevní skupinu embrya zjistit nelze, a proto musí injekci po ukončeném 8. týdnu, kdy došlo k úplnému propojení krevních oběhů, dostat všechny ženy Rh negativní.
Jak dlouho budu po provedení zákroku v nemocnici?
Pobyt se velmi liší, ve kterém zařízení je prováděn.
Obecně ve státní nemocnici probíhá asi takto - v 7 ráno nastoupíte, podepíšete papíry, převlečete se do pyžama a budete čekat na pokoji než na Vás přijde ,,řada" - často jsou zákroky až po obědě. Pak operační sál, narkóza trvá 15minut. Pak zpět na pokoj, když je vše bez komplikací, čeká se na propouštěcí zprávu a odcházíte kolem 15-18hodiny domu.
Na soukromých klinikách Vás většinou objednají na přesný čas (tj třeba na 11 hod), nachystání trvá pár minut a za 2 hodiny jste propuštěna (je potřeba mít odvoz).
Většinou ze zkušeností pacientek je daleko příjemnější menší pracoviště než "fabrika" v nemocnici, kde není tak individuální přístup. Také ceny jsou většinou mírně vyšší.
Jak dlouho je normální krvácení po potratu?
Krvácení po potratu je většinou mírné, trvající jen pár dní. Také záleří, v jakém týdnu je potrat prováděn, čím je menší, tím i často i krvácení menší. Pokud je krvácení silnější (t.j. během 1 hodiny silně prosáklé 3 a více vložek), doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).
Teploty po zákroku, zapáchající výtok.
Příznakem zánětu dělohy je bolest v podbřišku, silnější krvácení než to, které bylo doposud, zvýšená teplota a často i zapáchající výtok. Rozšíří-li se zánět k vaječníkům, přidá se vysoká horečka a křečovité bolesti. Jestliže se u ženy tyto komplikace vyskytnou, musí ihned ke gynekologovi. Nasadí se kombinovaná antibiotická terapie, často i v nemocniční péči aplikovaná do žíly.
Mám bolesti v podbříšku po výkonu.
Velmi záleží, jak jsou bolesti silné a zda je u nich i silnější krvácení (t.j. během hodiny silně prosáklá vložka). Pokud jsou silné křeče v podbříšku a silnější krvácení, doporučuje se ihned vyhledat lékaře (obvodního gynekologa, v akutním stavu pohotovost v nemocnici).
Může být interrupce zdarma?
Jestliže je k přerušení medicínský důvod, tak lze těhotenství přerušit až do 24 týdne. Zákrok je pak samozřejmě zdarma (zařízení nebo nemocnice ho ale musí mít nasmlouván s pojišťovnou). Nejčastěji se jedná o zjištěné genetické vady plodu (např. Downův syndrom) nebo těžké vývojové abnormality plodu (těžké vrozené vady srdce, mozku, nevývin ledvin, rozštěp rtu, patra nebo páteře apod.). Někdy je třeba těhotenství přerušit i z důvodu onemocnění u matky, např. onemocnění plic či srdce, nově zjištěné vážné onemocnění apod. Ukončení od 12. do 24. týdne má své přesná specifika. Tyto výkony se dělají vždy za hospitalizace v nemocnici a mají odlišný postup, než zde popisujeme u přerušení do 12 týdne.
Co Vás nejvíce zajímá?
Chci na miniinterupci, jak mám postupovat?
Mám po výkonu potíže.
Jak si dobře vybrat zařízení, kde mi výkon provedou?
Jak dlouho budu po provedení zákroku v nemocnici?
Může být miniinterrupce zdarma?
Jak dlouho je normální krvácení po potratu?
Všechny časté dotazy naleznete zde »